Program uzdrawiania:
Od Łez do Łaski to pięciodniowy program psychologicznego i duchowego uzdrowienia dla każdego, kto doznał przemocy seksualnej, fizycznej, emocjonalnej lub duchowej w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub dorosłości - w tym dla ofiar gwałtu, kazirodztwa lub wykorzystywania przez osobę duchowną. Przez pięć dni uczestnicy przebywają w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, a cały proces umożliwia otwarcie najgłębszych ran na uzdrawiającą moc tego programu.
Program sesji został profesjonalnie i z miłością zaprojektowany tak, aby stworzyć drogę do uzdrowienia przy użyciu narzędzi terapeutycznych z zakresu najnowszej psychologii leczenia traumy. Nauka o człowieku, jaką jest psychologia, jest zintegrowana z personalistycznym spojrzeniem na osobę, której znaczenie i godność są głębsze niż psychika. W czasie sesji zarówno ciało, umysł jak i duch są zaangażowane i otoczone troską. Od Łez do Łaski jest zaproszeniem do uzdrowienia. Jest wędrówką w poszukiwaniu miłości, delikatności, przynależności, bezpieczeństwa, błogosławieństwa, radości i pokoju.
Nasza Podróż
Ten skuteczny proces uzdrawiania łączy w sobie specjalnie przygotowane medytacje Pisma Świętego z prowadzeniem Dziennika, pracą w grupie, wszechstronnym wsparciem terapeutycznym, zmianą przekonań i pracą nad żałobą. Ponieważ są to rekolekcje w formie skondensowanej, nasza praca jest bardziej intensywna niż byłoby to możliwe w serii godzinnych konsultacji. Każdy uczestnik dzieli się tylko tym, czym chce i nie jest zmuszany do robienia czegokolwiek, co naruszyłoby jego poczucie bezpieczeństwa.
Specjalistyczne podejście
Trauma powoduje, że człowiek reaguje w określony sposób – jest to tzw. wzorzec reakcji. Z czasem ten „styl działania” zaczyna panować nad osobą. Ciało przechowuje wspomnienia i próbuje opowiedzieć historię o tajemnicy, której nie można było wyjawić. Ból jest tak głęboki, że umysł – aby przetrwać – oddziela się od niego lub znajduje takie sposoby na jego odrętwienie, które są bardzo niezdrowe. W czasie rekolekcji proponujemy ćwiczenia pomagające zidentyfikować wzorzec reakcji – ma to kluczowe znaczenie dla skutecznego procesu uzdrowienia. Powodem, dla którego to robimy, jest możliwość spojrzenia na to, w jaki sposób więzy traumy przejawiały się w życiu – ponieważ bardzo często się zdarza, że w sytuacji stresowej, zagrożenia lub uczucia przytłoczenia emocjonalnym bólem, powracamy do starych schematów naszego zachowania.
Nasz Zespół
Zespół składa się z psychologów, kapłana i wyszkolonych wolontariuszy. Każdy z nich jest zaangażowany w zapewnienie uczestnikom rekolekcji atmosfery bezpieczeństwa i poufności, w której mogą oni zrzucić z siebie ciężar wstydu i tajemnicy. Towarzyszą w procesie uzdrowienia – odzyskiwania godności dziecka Bożego - z wyrozumiałością i miłością.
Coś więcej niż przetrwanie
Osoby, które przeżyły różnego rodzaju nadużycia, często utrzymują destrukcyjne wzorce zachowania długo po zakończeniu zdarzenia, walcząc w ten sposób ze zdradą, izolacją i bólem. Pomagamy uczestnikom skoncentrować się na poprawieniu zniekształconego, wymyślonego przez nich obrazu siebie. Świadomość tych zniekształconych przekonań i zachowań daje możliwość skorygowania ich w teraźniejszości. W czasie rekolekcji wracamy do tego, co zostało utracone, nie po to, by się nad tym rozwodzić, ale po to, by pozwolić temu odejść i uwolnić się, odnaleźć prawdziwe "ja", które długo było ukryte za żalem i gniewem.
Geneza
Od Łez do Łaski jest dziełem licencjonowanej terapeutki dr Theresy Burke, ekspertki w leczeniu traumy. Jest ona także autorką Winnicy Racheli - programu znanego na całym świecie z leczenia traumy poaborcyjnej. Program Od Łez do Łaski, który powstał w Pensylwanii w 2005 roku, obecnie działa w kilku diecezjach w USA, Kanadzie, Salwadorze, Argentynie, Francji, Hiszpanii, Australii, Wielkiej Brytanii oraz w Kingston na Jamajce. Od roku 2021 jest na etapie wdrażania go w Polsce. Licencję otrzymała Fundacja Alegoria z Tarnowa.
Pierwsza sesja Od Łez do Łaski odbyła się na początku roku 2023. Miejscem spotkania był dyskretny, bezpieczny, cichy dom w jednej z południowych, górskich miejscowości. Planowane jest przeprowadzanie dwóch sesji w ciągu roku.